هنرداریمجلهطراحی ونقاشیچگونه نقاشی با رنگ روغن را شروع کنیم.

  چگونه نقاشی با رنگ روغن را شروع کنیم.

  چگونه نقاشی با رنگ روغن را شروع کنیم.

  نقاشی رنگ روغن یکی از محبوبترین هنرها است.شاید ابتدا نقاشی رنگ روغن کار سختی به نظر برسد و اگر می‌خواهید آن را به درستی انجام دهید ، باید چند قانون و تکنیک اساسی را یاد بگیرید. اگر شما می‌خواهید نقاشی با رنگ روغن را تازه شروع کنید ، در این مقاله گام به گام مراحل نقاشی با رنگ روغن آموزش داده شده است.


  نقاشی با رنگ روغن در 5 مرحله

  اول از همه ، رنگ روغن چیست ؟

  رنگ های روغنی از پودر رنگدانه و روغن ، معمولا روغن بذر کتان ساخته می شوند. خشک شدن آن‌ها بیشتر از سایر رنگ‌ها طول می‌کشد و هنگام استفاده و تمیز کردن به مراقبت ویژه نیاز دارند. در اینجا 5 مرحله بیان شده است که باید زمان شروع نقاشی با رنگ روغن انجام دهید.

  مرحله 1 : جمع آوری وسایل و مواد مورد نیاز  برای شروع کار با رنگ روغن به لوازم زیر نیاز دارید:

          1-  قلمو

          2-  رنگ‌های روغنی

         3- بوم یا سطح دیگری برای نقاشی

         4-  حلال (ترجیحا بدون بو) یا روغن بذر کتان برای رقیق کردن رنگ‌ها

         5- یک پالت برای مخلوط کردن رنگ‌ها 

         6- دستمال کاغذی یا پارچه‌های کهنه

         7- یک سه پایه


  زمان شروع نقاشی رنگ روغن ، فقط با چند رنگ اصلی شروع کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بیشتر ترکیب رنگ ها را امتحان کنید. با رنگ‌های اصلی به اضافه رنگ سیاه و سفید شروع کنید و پس از تسلط بر اصول نقاشی رنگ روغن ، رنگ ‌های دیگر را اضافه کنید.

  بهترین سطح برای نقاشی با رنگ روغن بوم است.

  مرحله 2 : محل کار خود را ایمن کنید.


  برخی از افراد این تصور را دارند که شما نمی‌توانید نقاشی با رنگ روغن را در خانه انجام دهید. این تصور درست نیست ولی شما باید مراقب باشید. رنگ های روغنی بوی خیلی قوی دارند و حلال های مورد نیاز برای رقیق کردن رنگ و تمیز کردن برس‌ها سمی هستند. مکانی را در فضای باز یا در اتاقی با تهویه مناسب پیدا کنید. استفاده از دستکش‌های لاتکس یا نیتریل زمان استفاده از رنگ‌ها توصیه می‌شود ، زیرا برخی از آن‌ها حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که می‌توانند از طریق پوست جذب شوند.


  مرحله 3: بوم خود را آماده کنید.  زمان یادگیری نقاشی با رنگ روغن ، یک مرحله مهم وجود دارد که نباید از آن بگذرید. رنگ روغن غلیظ است و اگر شما ابتدا از جسو استفاده نکنید ، رنگ به بوم یا سطح کار نفوذ می‌کند. عدم استفاده از جسو علاوه بر اینکه بر ظاهر نقاشی تمام شده شما تأثیر می‌گذارد ، به مرور زمان باعث تخریب بوم می‌شود.


  مرحله 4: طرح کلی نقاشی خود را مشخص کنید.  پس از آماده کردن بوم ، می‌توانید نقاشی خود را شروع کنید. معمولا هنرمندانی که با رنگ روغن کار می‌کنند ، سطح بوم را با لایه نازکی از رنگی که پایه نقاشی است ، می‌پوشانند. سپس آن‌ها ، تقریبا اشکال اصلی ، خطوط و نقاط کانونی را با مداد یا پوششی نازک از رنگ سیاه ، بر روی بوم خود ترسیم می‌کنند.

  با انجام این کار ، شما آماده هستید که چند رنگ را با هم ترکیب کنید. شما با افزودن حلال یا روغن بذر کتان به رنگ ها ، می‌توانید رنگ را رقیق کنید تا جلوه متفاوتی به آن بدهید.


  مرحله 5: رنگ‌های خود را لایه بندی کنید.  بعد از آماده‌سازی نقاشی ، شما باید رنگ ها را بسازید. یکی از اصول اولیه نقاشی با رنگ روغن ، تکنیک "رنگ زیاد روی رنگ کم "(fat over lean) است که از ترک خوردن رنگ روغن پس از خشک شدن جلوگیری می‌کند. رنگ زیاد به مراتب روغن زیادی هم دارد ، رنگ کم نیز دارای روغن کمتری است. نقاشی با مقدار روغن بیشتر، باعث می شود که رنگ ها دیر تر خشک و قابل انعطاف تر شوند. بنابراین شما همیشه باید لایه‌های نازک‌تر را زیر لایه‌های با روغن بیشتر بزنید تا از ترک خوردن آن جلوگیری شود. چقدر طول می‌کشد تا رنگ روغن خشک شود؟ این مورد بستگی به ضخامت آن دارد ، اما ممکن است سه ماه یا بیشتر طول بکشد.


  چگونه قلموها را تمیز کنیم. 

  آموزش نقاشی روی بوم تنها یک مرحله از فرآیند تقاشی با رنگ روغن است. همچنین مهم است که بدانید چگونه قلموها را باید تمیز کرد. ازآنجایی که رنگ‌های روغنی از روغن درست می‌شوند ، نمی‌توانید آن‌ها را با آب بشویید. اجازه ندهید رنگ روغن روی قلموهای شما خشک شود چون اینکار آن‌ها را خراب می‌شود.

  مرحله اول: رنگ اضافی را با پارچه و حلال تمیز کنید.  برای آسان شدن کار شستشو، رنگ اضافی را از قلموهای خود با یک پارچه کهنه یا دستمال کاغذی پاک کنید. سپس حلال را به پارچه اضافه کنید تا تمام آثار رنگ پاک شود.

  قبل از بیرون انداختن پارچه‌ها ، آن‌ها را با آب بشویید ، زیرا مواد شیمیایی که به آن‌ها زده شده ممکن است باعث سوختن آن‌ها شود. 


  مرحله دوم: شستن با آب گرم و مواد شوینده  قلموهای خود را با آب گرم و مقداری مایع ظرفشویی بشویید تا جایی که مطمئن شوید تمام رنگ ها از بین رفته است.


  مرحله سوم : در هوای آزاد خشک کنید.  قلموهای شسته شده را در یک شیشه قرار دهید به صورتی که انتهای قلمو در شیشه باشد موهای آن بیرون باشد و آن را کنار پنجره قرار دهید و به هیچ عنوان آن ها را در جای تاریک مانند کمد قرار ندهید.


  در اینجا به برخی سوالات متداول در مورد نقاشی با رنگ روغن پاسخ خواهیم داد.


  1-      آیا نقاشی با رنگ روغن برای مبتدیان است؟

  قطعا می‌تواند باشد! شما فقط باید اصول اولیه نقاشی با رنگ روغن را یاد بگیرید زیرا این نقاشی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به سایر نقاشی‌ها دارد.

  2-      آیا میتوانم به رنگ روغن آب اضافه کنم؟

  خیر ، آب و روغن از هم جدا می‌شوند و شما دیگر نمی‌توانید از رنگ  استفاده کنید.

  3-       چقدر طول می‌کشد تا رنگ روغن خشک شود ؟

  بیشتر از سه ماه . به دلیل کندی زمان خشک شدن رنگ روغن ، احتمالا باید چندین بار روی نقاشی خود ، کار کنید . اما این کار جزئی از نقاشی است ، پس از ان لذت ببرید.

  4-      آیا برای نقاشی با رنگ روغن به تجهیزات خاصی نیاز دارم؟

  جدا از موارد ذکر شده در بالا ، واقعا اینطور نیست. اگر در نقاشی تازه کار هستید، ممکن است لازم باشد روی چند قطعه اولیه از تجهیزات نقاشی مثل پالت‌ها و سه‌پایه سرمایه‌گذاری کنید.