معرفی نقاشی روی پارچه و تکنیک های آن
طراحی ونقاشی

معرفی نقاشی روی پارچه و تکنیک های آن

معرفی نقاشی روی پارچه و تکنیک های آن

نقاشی روی پارچه هنری بسیار محبوب است که میتوان برای زیباتر کردن لباس ها ، پرده ها و بالشت ها و ... از آن استفاده کرد. با استفاده از چند رنگ و قلم مو ، می توانید طرح ها و الگوهای زیبایی را بر روی پارچه ساده و بی رنگ خود ایجاد کنید و آن را به یک اثر هنری تبدیل کنید.

 

برای نقاشی روی پارچه لازم است مراحل زیر انجام شود:

مرحله اول :انتخاب پارچه مناسب

نقاشی روی پارچه زمانی موفقیت آمیز است که از پارچه مناسب استفاده شود. پارچه صد در صد نخ با رنگ روشن و با بافت محکم برای نقاشی مناسب است. برای شروع میتوانید از ملحفه های نخی استفاده کنید و یک اثر هنری خلق کنید.

می توانید انواع دیگر پارچه ها مانند ساتن ، ابریشم  ، جیر ، مخمل ، چرم و ... امتحان کنید.همیشه قبل از کار، یک قسمت کوچک از پارچه خود را با رنگ دلخواه آزمایش کنید تا ببینید واکنش پارچه به چه صورت است.
مرحله دوم : انتخاب وسایل و ابزارهای مورد نیاز برای نقاشی روی پارچه

برای شروع نقاشی روی پارچه باید با ابزار و وسایل مورد نیاز آشنایی داشت. برای تکنیک های مختلف، ابزار متفاوتی مورد نیاز است.

رنگ پارچه :رنگ های مات برای پارچه های تیره و همچنین پارچه های روشن مناسب هستند. رنگ های شفاف تنها باید بر روی پارچه های روشن استفاده شوند.

قلم مو : قلم مو های با نوک گرد و مسطح در سایزهای مختلف مورد نیاز است.

قلم مو فومی یا اسفنج

مسواک یا اسپری رنگ

ظرف آب

پوشش پلاستیکی برای محافظت از سطح کار

پیش بند برای محافظت از لباس شما

اتو

پالت رنگ
مرحله سوم :آماده کردن پارچه قبل از نقاشی

در مرحله اول ، پارچه باید شسته شود. (توجه داشته باشید که از نرم کننده نباید استفاده شود و از شوینده های معمولی استفاده شود)

مرحله دوم، پارچه باید خشک و اتو شود.

مرحله سوم ، یک مقوا بین لایه های پارچه قرار دهید و با گیره به پارچه وصل کنید تا سطح پارچه صاف باشد و کار با آن راحت تر باشد.

 

مرحله چهارم : استفاده از تکنیک ها برای نقاشی روی پارچه

تکنیک مرطوب کردن

در این تکنیک رنگ ها با آب رقیق می شوند یا میتوان پارچه را مرطوب کرد و بعد رنگ آمیزی انجام داد. پارچه های سبک برای این نوع تکنیک مناسب هستند ، زیرا اجازه می دهند رنگ های مایع به طور طبیعی پخش شوند.
تکنیک نمک

در این روش میتوان از نمک ریز و درشت استفاده کرد.طرح خود را روی پارچه رنگ آمیزی کنید و در حالی که هنوز مرطوب است ، نمک را روی پارچه بپاشید . اجازه دهید کار که کاملا خشک شد ، پارچه را تکان دهید تا نمک ها بریزد.

 

تکنیک گره زدن و رنگ کردن

این روش بسیار جالب است. پارچه را ابتدا باید تا بزنید، مچاله کنید و نخ را دور پارچه پیچ خورده در جاهای مختلف ببندید و بعد در جاهای مختلف پارچه متناسب با طرحی که مد نظر هست ،با رنگی که رقیق شده رنگ آمیزی کنید . اجازه دهید پارچه خشک شود و بعد نخ ها را باز کنید ، یک طرح منحصر به فرد و زیبا را مشاهده می کنید. 

تکنیک مهر چاپ

مهر چاپ یک روش قدیمی برای نقاشی روی پارچه است.روی مهرهای چوبی حروف ، نقش ها و الگو ها حک شده است که مهر را داخل رنگ پارچه میزنند و آن را بر روی پارچه فشار میدهند. تکرار این کار به دفعات روی پارچه طرح های زیبایی روی پارچه ایجاد می کند.